24 kwietnia 2026 r. odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Historycznego Dr Wanda Błeńska – Poznanianka Stulecia, którego corocznym organizatorem jest Piątkowska Szkoła Społeczna w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowały Marta Konieczka – uczennica klasy 4b – oraz Amelia Szydrowska – uczennica klasy 4d. Czwartoklasistki uzyskały kwalifikacje do grona dziesięciorga finalistów, ponieważ w pierwszym etapie konkursu napisały znakomite opowiadania, w których przybliżyły sylwetkę dr Wandy Błeńskiej i udowodniły, że w życiu warto być z ludźmi i dla ludzi.
W trakcie finału Marta i Amelka wykazały się rozległą wiedzą dotyczącą wydarzeń z życia Matki Trędowatych, rozwiązując test pisemny, a także odwagą i elokwencją podczas odpowiedzi ustnej. Na uznanie zasługuje także wzorowe zachowanie obu Czwartoklasistek, które wyróżniało się życzliwością i empatią wobec wszystkich uczestników wydarzenia.

Serdecznie dziękuję Marcie i Amelce za godne reprezentowanie naszej szkoły, a także za ogromny wysiłek, jaki włożyły w intensywne przygotowania, i szczere zainteresowanie życiorysem dr Wandy Błeńskiej!
Chylę czoła przed Martą i Amelką oraz przed pozostałymi Uczennicami, czyli Leną Grzegorzewską (kl. 4d), Mają Hoffmann (kl. 4b), Julią Kaczmarek (kl. 4b), Zofią Korcz (kl. 6c), Magdaleną Lajtlich (kl. 6c), Amelią Piszcz (kl. 4b), Weroniką Pokorną (kl. 4d), które wzięły udział w pierwszym etapie Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Historycznego Dr Wanda Błeńska – Poznanianka Stulecia, tworząc wartościowe opowiadania. Bardzo mi miło, że sylwetka dr Wandy Błeńskiej stała się bliższa społeczności uczniowskiej naszej szkoły.
Gratulując Marcie i Amelce odniesionego sukcesu, mam nadzieję, że dodatkowe aktywności polonistyczne nadal będą cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród Uczniów Zespołu Szkół w Kleszczewie.
Agnieszka Adamczak











